2017/07/13

Remigiusz Mróz - Zaginięcie

"Trzyletnia dziewczynka znika bez śladu z domku letniskowego bogatych rodziców. Alarm przez całą noc był włączony, a okna i drzwi zamknięte. Śledczy nie odnajdują żadnych poszlak świadczących o porwaniu i podejrzewają, że dziecko nie żyje.
Doświadczona prawniczka, Joanna Chyłka, i jej początkujący podopieczny, Kordian Oryński, podejmują się obrony małżeństwa, któremu prokuratura stawia zarzut zabójstwa. Proces ma charakter poszlakowy, mimo to wszystko zdaje się wskazywać na winę rodziców – wszak gdy wyeliminuje się to, co niemożliwe, cokolwiek pozostanie, musi być prawdą…" (lubimyczytac)

Znowu powracam z recenzją książki pana Mroza, tym razem drugiego tomu z serii o nieustępliwej i charakternej prawniczce Joannie Chyłce i jej aplikantowi, Kordianowi Oryńskiemu, zwanego Zordonem.
Wcale nie dziwi mnie, że Chyłka podbiła serca czytelników i doczekała się kontynuacji. Grzechem byłoby zrezygnować z tak dobrze wykreowanej postaci i nie zdradzić nam, czytelnikom, jej dalszych losów - kolejnych szalonych spraw prowadzonych przez nią, w asyście niezastąpionego Zordona. Myślę, że każdy z nas dodatkowo był ciekawy jak rozwinęła się też relacja między prawniczką, a aplikantem.. Zakończenie pierwszego tomu jest paradoksalnie mówiąc (pisząc!) "zamknięte" to i tak zostawiło Mrozowi duże pole do popisu i świetnie je wykorzystał, bo osobiście uważam, że drugi tom z serii o Joannie Chyłce jest lepszy od pierwszego. Myślę jednak, że to nawet nie kwestia sprawy (bo tak szczerze, z Langerem była dla mnie lepsza), ale właśnie otwartego zakończenia, które sprawiło, że z miejsca rzuciłam się do półki i sięgnęłam po "Rewizje" (3 tom), dziękując w duchu, że skusiłam się i od razu zakupiłam trzy pierwsze tomy, a kolejne dwa podczas czytania "Rewizji".

Zwłoki mają to do siebie, że się odnajdują

W "Zaginięciu" para prawników opuszcza zatłoczoną Warszawę i wyjeżdża na Mazury, by zająć się tajemniczą sprawą zaginięcie małej dziewczynki. Sprawę sama w sobie jest już bardzo skomplikowana - mimo poszlakowego charakteru śledztwa, wszystko wskazuje, że winni są rodzice. Całej sytuacji wcale nie upraszcza fakt, że Joanna zna matkę dziecka z przeszłości. Czy uda jej się wybronić rodziców, niezależnie czy są winni czy nie? Sprawdźcie sami, polecam!

- Macie przesrane - ciągnął Kordian.- Zaraz zjawią się tutaj ABW, CBŚ i wszelkie inne agencje, od których można utworzyć skrót. Łącznie z ZUS-em, a oni są najgorsi.

Oprócz oczywistego, głównego wątku, na "poboczu" możemy obserwować jak rozwija się relacja Chyłki i Zordona.. Nie brak w ich relacji znajomych złośliwości i uszczypliwości, droczenia się ze sobą wzajemnie i wciąż iskrzącego napięcia seksualnego.. Czy aura urokliwych Mazur sprawi, że między prawnikami dojdzie do czegoś więcej? Czy przekroczą zakazaną granicę? Czy może uda im się utrzymać relacje w niezmienionych warunkach? Znów odsyłam do książki jeśli jesteście ciekawi odpowiedzi na te pytania.. Bo choć wątek miłosny nigdy nie był tematem przewodnim żadnej z części serii prawniczego kryminału, to jest on również istotny i nie da się przejść obok niego obojętnie.

W końcu prawnicy nie bez powodu zajmowali drugie miejsce na liście najlepszych kłamców, tuż za politykami.

Z pozoru zagadka nie do rozwiązania, miliony pytań bez odpowiedzi, nagłe zwroty akcji, chwile grozy i nienachalny wątek poboczny skomplikowanej relacji opiekun-aplikant, gdy zwykła sympatia przeradza się w coś więcej.. To wszystko znajdziecie "Zaginięciu" R. Mroza!

Kasacja | Zaginięcie | Rewizja | Immunitet | Inwigilacja | Oskarżenie

Jeśli już odwiedziłeś/aś mojego bloga, a na dodatek choć trochę Ci się spodobał, będzie mi bardzo miło jeśli pozostawisz po sobie jakiś ślad w postaci komentarza i/lub obserwacji!
Dzięki i mam nadzieje, że jeszcze tu wrócisz! :)
Copyright © 2016 zaksiążkowany świat Raven , Blogger